Стара зграда Гимназије, у којој је радила првих сто година
уљана слика М. Палмеа
рађена по фотографији
контакт
Menu
У Карловачкој митрополији, која је од оснивања па до краја Првог светског рата била у Аустријској царевини, током 18. века је било више покушаја да се оснују клирикална училишта за образовање православног свештенства, али је ова намера остварена тек 1794. године у Карловцима. Клирикална школа, као једина те врсте у Митрополији, убрзо је постала једна од четири најуспешније и најпознатије теолошке школе у православном свету. Школа је током свог развоја, од оснивања до савременог доба, прошла кроз неколико периода.
I ПЕРИОД (1794-1872)
Клирикално училиште почело је са радом 1/14. фебруара 1794. у Карловцима захваљујући митрополиту Стефану Стратимировићу. Смештено је у згради Нормалне школе, а први управитељ и професор био је протосинђел Петар Јовановић Видак. Неколико година касније, захваљујући, такође, митрополитовом ангажовању, отворено је Благодјејаније у коме су сиромашни ученици Клирикалне школе и Гимназије бесплатно добијали храну (1797).Школска година одвијала се од почетка новембра до краја августа. У почетку је школовање трајало две године, да би од школске 1825/26. било продужено на три године. Рад школе у овом периоду прекинут је неколико пута: због куге (1795/96), због револуционарних дешавања (1848/49) и ради њене реорганизације (1872-1875).
Митрополит Стефан Стартимировић
Основао прву српску православну богословију међу пречанским Србима 1794. године, што је три године после оснивања такође чувене Карловачке гимназије.
Центар Сремских Карловаца
Барокни храм Светог оца Николаја и стари Митрополитски двор у Сремским Карловцима, друга половина 19. века
II ПЕРИОД (1875-1920)
Након издавања Краљевског рескрипта 1868. године, приступило се реформи Богословије. Реформисана школа почиње са радом школске 1875/76. године, када је отворен први разред. У Богословију су примани свршени гимназијалци са положеним испитом зрелости, међутим у почетку је тај услов испуњавао мали број кандидата. Сваке следеће године отваран је по један разред, да би школске 1878/79. био отворен и четврти, завршни разред Карловачке богословије. Ученици су поред редовне наставе, били у обавези да сваког дана одлазе у цркву на јутрење, а недељом и празником на Литургију. Школска година почињала је 28. августа и трајала је 10 месеци. Први статут Православног српског богословског училишта донет је 1897. а следећи 1906. године.Школске 1891/92. године Богословија је усељена у нову зграду (део зграде данашње гимназије), задужбину браће Анђелића – патријарха Германа и проте Стевана. Трудом и залагањем Патријарха Георгија Бранковића 1903. године за потребе Богословије изграђена је и зграда Богословског семинара.Током Првог светског рата школа није радила, обновљена је на кратко 1917/18. само за ученике завршне године.
Стара зграда Гимназије, у којој је радила првих сто година
уљана слика М. Палмеа
рађена по фотографији
III ПЕРИОД (1920-1941)
Након Првог светског рата наставља се са богословским образовањем у Сремским Карловцима. Тада се у зграду Богословског семинара сели управа Београдске богословије која је током рата остала без своје зграде. Она ће радити до почетка Другог светског рата као Богословија Светог Саве.
IV ПЕРИОД (1967-)
Карловачка богословија обновљена је 1964. као одсек Богословије Светог Саве у Београду и тада је усељена у зграду Народно-црквених фондова, где и данас ради. Три године касније проглашена је, одлуком Светог архијерејског Сабора, за самосталну просветну установу под називом Богословија Светог Арсенија.
Патријарх Георгије Бранковић
Рад Уроша Предића, Палата Београдско - карловачке Архиепископије у Београду
Патријарх Герман Анђелић
(1881–1888)
Некадашњи ученик Карловачке гимназије
Епископ хвостански +Атанасије
,,Одлично полагање испита"
монахиња Теодора (Васић)
манастир Ваведења Београд
,,Срдачан пријем"